100 pozdrowień na 100-lecie Niepodległości

Utworzono dnia 15.11.2018

Projekt uzyskał zgodę Pełnomocnika Rządu ds. Obchodów Stulecia Odzyskania Niepodległości Rzeczpospolitej Polskiej na wykorzystanie identyfikacji wizualnej Programu Wieloletniego "Niepodległa". Łączył ze sobą, w niecodzienny sposób, ponad 100 szkół z całej Polski. Uczniowie, jak i nauczyciele, którzy wzięli  udział w akcji nigdy nie spotkali się osobiście, nie znali się nawet z widzenia.

Uczniowie naszej szkoły  mieli możliwość dokonania niewielkiego czynu upamiętniającego wielkie poświęcenie milionów Polaków w drodze do odzyskania niepodległości. Jednocześnie stu szkołom w stu miastach Polski przesłali pozdrowienia z okazji tego święta, pokazując, że Polacy potrafią czcić święta narodowe w sposób niosący pozytywne przesłania. Otrzymaliśmy też 100 pozdrowień z różnych szkół w Polsce oraz pozdrowienia z zagranicy.

Przebieg projektu:

Organizatorzy szkolnej akcji w październiku 2018 r. zapoznali uczniów i nauczycieli z ideą i celami akcji. Członkowie Koła Historycznego oraz uczniowie klasy VI, VIII i III gimnazjum wypisali karty z pozdrowieniami i wysłali je do szkół. W ramach warsztatów plastycznych przygotowaliśmy ramę, na której unieśliśmy mapę konturową Polski. Dekoracja została zawieszona na korytarzu szkolnym. Na lekcjach  języka polskiego w klasach IV-VIII utrwaliliśmy wiadomości dotyczące pisania tradycyjnych pozdrowień, adresu, pracy poczty. Uczniowie klasy V w grupach przygotowali prezentacje multimedialne "Historia pocztówki", która została zaprezentowana podczas realizacji projektu. Członkowie Koła Historycznego oraz uczniowie klasy VI umieszczali otrzymane karki na przygotowanej wystawie. W związku z tym korzystali z tradycyjnych map fizycznych Polski oraz interaktywnej aplikacji "Google Maps". Na zajęciach Koła Historycznego powstała prezentacja multimedialna o patronach szkół, z których otrzymaliśmy pozdrowienia, Sukcesywnie napływające karki z pozdrowieniami oglądali uczniowie wszystkich klas naszej szkoły, również najmłodsi. Akcja była promowana na szkolnej stronie Facebooka - założyliśmy album "100 pozdrowień na 100-lecie niepodległości", gdzie umieściliśmy fotografie z naszych działań oraz wszystkie kartki otrzymane ze szkół wraz z pozdrowieniami  z zagranicy, m.in. z Paryża, Chicago, Lurdes, Rzymu. Naszymi działaniami zainteresowały się lokalne media - telewizja internetowa  sokolka.tv zamieściła artykuł : "Wirtualnie spacerowali zakątkami wielu zakątków Polski" (https://sokolka.tv/index.php/12684-wirtualnie-spacerowali-ulicami-wielu-zakatkow-polski-zdjecia). Zaprezentowana przez nas "Pocztówkowa mapa Polski" budzi zainteresowanie wśród uczniów, nauczycieli, rodziców i gości odwiedzających naszą szkołę. Stanie się stałą ekspozycją na szkolnym korytarzu.

Dziękujemy za zaangażowanie w projekt.

100 pozdrowień na 100-lecie Niepodległości

Utworzono dnia 15.11.2018, 10:57