„Historia zapisana w muzyce” interdyscyplinarny projekt edukacyjny z okazji Roku Józefa Wybickiego

Utworzono dnia 14.05.2022

Podczas realizacji projektu edukacyjnego zwrócono uwagę głównie na dokonania polityczne patrona, przypominając m.in. o jego udziale w pracach nad wdrożeniem Konstytucji 3 maja (jako przedstawiciela stanu mieszczańskiego), tworzeniu wojsk polskich we Francji i zrębów Księstwa Warszawskiego. Odnotowano również, że tekst „Pieśni Legionów Polskich we Włoszech” Wybickiego od 1927 roku jest hymnem Polski.

Na lekcjach historii w klasie 5 i 6 uczniowie rozwiązywali zadania dotyczące „Mazurka Dąbrowskiego” i postaci Józefa Wybickiego, m.in. wyszukiwali informacje na stronie internetowej Muzeum Hymnu Narodowego, odkrywali szyfr z ukrytym hasłem, wykonywali zadania w aplikacji internetowej, szkicowali portrety Józefa Wybickiego. W klasie 7a uczniowie zapoznali się z życiorysem Józefa Wybickiego i stworzyli oś czasu z najważniejszymi wydarzeniami z życia poety.

Podczas lekcji języka polskiego uczniowie klasy 4. poznali historię powstania „Mazurka Dąbrowskiego” oraz wykonali plakaty „Polska – moja Ojczyzna”, które zostały wyeksponowane na wystawie bibliotecznej. Uczniowie klasy 7b spotkali się na uroczystym poranku literackim w bibliotece szkolnej  i zaprezentowali część artystyczną pt. „Józef Wybicki – twórca hymnu narodowego”. Własnoręcznie wykonali plakaty promujące spotkanie oraz ozdobili przygotowane do recytacji teksty.  W generatorze wycinków z gazet „Fodey.com” utworzyli własne wycinki z nagłówkami i historią hymnu. Podczas spotkania pracowali także metodą stacji zadaniowych analizując biografię Józefa Wybickiego. Uczennica klasy 8 własnoręcznie narysowała w dużym formacie portret twórcy hymnu.

W łączniku szkolnym przygotowano ekspozycję stałą zawierającą wypracowane podczas projektu efekty: porter Wybickiego, tekst hymnu, oś czasu i fotografie z realizacji projektu.

Każdy uczeń zna i śpiewa naszą pieśń narodową okazując należną cześć i  szacunek oraz wie, że łączy ona wszystkich Polaków niezależnie od miejsca pobytu nie tylko w Roku Wybickiego.

„Historia zapisana w muzyce”

Utworzono dnia 14.05.2022, 15:16

Licznik odwiedzin: