Ósmoklasiści „Trzymali Formę” i poznawali problemy zdrowotne współczesnego świata - sprawozdanie z realizacji projektu edukacyjnego

Utworzono dnia 14.05.2022

Celem programu jest edukacja w zakresie trwałego kształtowania prozdrowotnych nawyków wśród młodzieży szkolnej poprzez promocję zasad aktywnego stylu życia i zbilansowanej diety, w oparciu o odpowiedzialność indywidualną i wolny wybór jednostki.

Na lekcji z wychowawcą uczniowie zostali zapoznani z założeniami projektu, wybrali obszary i działania, zaplanowali tematykę. Klasa realizowała projekt pod hasłem: „Poznajemy problemy zdrowotne współczesnego świata”.

Ósmoklasiści pracowali w trzech grupach zadaniowych. Pod kierunkiem liderów poszczególne zespoły zrealizowały zaplanowane działania.

Kontrakt z grupą 1. zakładał temat: „Coronowirus SARS-Cov 2 – pandemia oraz inne choroby zakaźne”. Jego celem było poznanie przyczyn i skutków zdrowotnych współczesnego świata, dokonanie analizy w celu przeciwdziałania skutkom izolacji społecznej, dbanie o zdrowie własne i innych. Uczniowie przygotowali prezentację multimedialną dotyczącą pandemii, wykonali i omówili plakaty, które następnie wyeksponowali je na gazetce szkolnej. Odbyło się spotkanie z pedagogiem szkolnym na temat psychologicznych skutków pandemii oraz spotkanie z lekarzem podstawowej opieki zdrowotnej dr. Kazimierzem Stasiulewiczem, podczas którego udzielał odpowiedzi na pytania przygotowane przez zespół klasowy w „Skrzynce pytań do lekarza” dotyczące dbania o zdrowie własne i innych oraz pracy służb medycznych w dobie pandemii.

Grupa 2. realizowała tematykę „Otyły świat – zagrożenia zdrowotne”, którego celem było poznanie problemu otyłości we współczesnym świecie i dokonanie analizy tego zjawiska, zaprezentowanie społeczności szkolnej sposobów zdrowego odżywiania oraz zestawu ćwiczeń promującego kondycję fizyczną. Uczniowie opracowali „Poradnik zdrowego żywienia” oraz zestaw ćwiczeń, który zaprezentowali na zajęciach wychowania fizycznego. Spotkali się z pielęgniarką ZOZ w Dąbrowie Bł. panią Marią Czyrską, która podczas pogadanki przekazała informacje dotyczące profilaktyki prozdrowotnej, problemu otyłości, zdrowego odżywiania. Zaprezentowała oraz przekazała uczniom ulotki dotyczące „piramidy zdrowia”. W trakcie spotkania promowała zawody medyczne oraz zachęcała również młodzież do kontynuowania nauki w tym kierunku i rozwijania wrażliwości na potrzeby zdrowotne każdego człowieka.

Grupa 3. zapoznała społeczność szkolną z tematem „Uzależnienia współczesnego świata”. Pracowali nad projektem w celu poznania przyczyn i skutków wyzwań zdrowotnych współczesnego świata, dokonali krytycznej analizy zjawisk w celu podjęcia środków zapobiegawczych. Uświadamiali koleżanki i kolegów o zagrożeniach uzależnieniami promując akcję i przeprowadzając kampanię społeczną oraz wystawę tematyczną „Mówimy NIE uzależnieniom” na korytarzu szkolnym. Zwrócono uwagę na: nikotynę, alkohol, narkotyki, hazard, Internet, jedzenie i inne czynniki uzależniające.

Realizacja projektu pozwoliła zrealizować założone cele. Ewaluacja wskazała na zwiększenie świadomości społeczności szkolnej w zakresie rozpoznawania i analizowania problemów zdrowotnych współczesnego świata, w tym otyłości i szukania sposobów na aktywne metody spędzania wolnego czasu.

„Trzymali Formę”

Utworzono dnia 14.05.2022, 15:07