Poławiacze u źródeł Biebrzy

Innowacja pedagogiczna - realizowana w roku szkolnym 2016/17

„POŁAWIACZE U ŹRÓDEŁ Biebrzy. Obserwacja i oznaczanie fauny i flory”

Innowacja pedagogiczna w roku szkolnym 2015/2016 zakłada realizację projektu edukacyjnego „POŁAWIACZE U ŹRÓDEŁ Biebrzy. Obserwacja i oznaczanie fauny i flory”

Realizacja zadania możliwa jest dzięki pozyskaniu dofinansowania z WFOŚiGW w Białymstoku w roku szkolnym 2015/16. Dotacja pozwoliła nam na utworzenie pracowni przyrodniczo ekologicznej, która będzie służyła uczniom podczas realizacji projektu. W marcu 2017 roku ogłosimy nabór uczestników (pasjonatów przedmiotów przyrodniczych). Po spotkaniu organizacyjno – szkoleniowym (zapoznanie się z harmonogramem działań, celami i metodami pracy, nauka obsługi sprzętu, strona projektu na Facebooku www.facebook.com/biebrzapolawiacze.) obędą się zajęcia edukacyjne, dla liderów – część wykładowa czyli przybliżenie uczestnikom walorów przyrodniczych i ekologicznych Biebrzy. Pod koniec kwietnia (przy sprzyjającej aurze) oraz w maju planujemy warsztaty w terenie. Uczniowie nauczą się pobierać próbki wody przy pomocy profesjonalnego sprzętu. Warsztaty będą się odbywały w różnych odcinkach Biebrzy na terenie naszej gminy. Pozwoli to na poszukiwanie różnic w składzie wody, obecności mikroorganizmów i analizę możliwych przyczyn tych różnic. Działania te zaplanowaliśmy na miesiące kwiecień i maj 2017 roku (dokładne terminy będą zależały od temperatury otoczenia oraz poziomu wody). Kolejnym etapem realizowanym pod koniec kwietnia i w maju 2017 roku będą warsztaty ekologiczne w pracowni przyrodniczo - ekologicznej, obserwacje makro i mikroskopowe pobranych próbek. Liderzy będą mieli czas na przygotowanie preparatów, odszukanie nazwy poszczególnych organizmów na podstawie dostępnych pomocy dydaktycznych (atlasy przyrodnicze, klucze, przewodniki do oznaczania organizmów, zasoby internetowe).  Zastosowanie mikroskopu z kamerą, projektora i tablicy multimedialnej pozwoli przygotować interesujące warsztaty w pracowni  przyrodniczo - ekologicznej. Zajęcia udokumentujemy za pomocą filmów, zdjęć i prezentacji.

W czasie trwania innowacji nawiążemy współpracę z Biebrzańskim Parkiem Narodowym. Zaprosimy pracowników parku na warsztaty. Planujemy też wycieczkę do siedziby BbPN. Finalnym etapem realizacji zadania będzie pokaz filmów i prezentacji stworzonych przez liderów dla społeczności szkolnej i w środowisku lokalnym.

Szersze informacje w załączniku.

Autorki innowacji pedagogicznej:

Anna Krokos, Iwona Stasiulewicz