Wizyta profesjonalistów w Szkolnej Izbie Regionalnej

Utworzono dnia 30.01.2022

Celem roboczej wizyty było gromadzenie materiałów etnograficznych do powstania stroju ludowego sokólszczyzny. Panie były szczególnie zainteresowane archiwalnymi zdjęciami z początku XX wieku i okresu międzywojennego oraz pamiątkami materialnymi zachowanymi w zbiorach Izby.

Pani Elżbieta Piskorz Branekova jest autorką wielu publikacji dotyczących strojów ludowych, haftów i zdobienia stroju ludowego. Od 1974 r. jest pracownikiem Muzeum Etnograficznego w Warszawie, Kuratorem Działu Etnografii Polski i Europy. Oprócz zainteresowania polskimi strojami ludowymi, pasjonuje ją historia i tradycja państw bałkańskich. Jest autorką takich publikacji jak: „Kalendarz Polski”, „Hafty łowickie”, „Hafty rzeszowskie”, „Wzory polskich faktów ludowych”. Pani Elżbieta Piskorz Branekova jest również autorką ponad 60 wystaw prezentujących polskie stroje ludowe w kraju i za granicą, m.in. na Węgrzech, w Bułgarii, Hiszpanii, Macedonii, Rosji i Szwecji.

Ogromnie dziękujemy za  miłe spotkanie i zainteresowanie wkładem społeczności lokalnej w gromadzenie dorobku etnograficznego Sokólszczyzny.

Zachęcamy uczniów, rodziców i wszystkich mieszkańców naszej gminy  do przejrzenia pamiątkowych archiwalnych  zdjęć w zasobach domowych – być może znajdą się na nich osoby w ubraniach charakterystycznych dla naszego regionu pochodzących z okresu XIX  do połowy XX wieku. A może  w zakamarkach starych kufrów i niewykorzystywanych zasobach strychów ktoś przechowuje jeszcze elementy strojów z dawnych lat  – koszule, spódnice, sukienki, chusty, zapaski, czepce,  stroje męskie, buty? Nad wszystkimi pamiątkami dziedzictwa kulturowego pochylimy się w ramach działalności Szkolnej Izby Regionalnej oraz przyjrzy się im z zaciekawieniem pani Aleksandra Pluta z Podlaskiego Muzeum Kultury Ludowej – obejrzy, wymierzy, zrobi zdjęcie – zaprosi do współpracy.

Mamy nadzieję...