Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

Gry i zabawy na świeżym powietrzu dla młodszych uczniów.

Utworzono dnia 18.04.2020

1. Zabawa w chowanego - dobrze znana wszystkim, najlepiej na świeżym powietrzu, symuluje rozwój poznawczy, wymaga od dziecka pomysłowości i koncentracji.

2. Zabawa ruchowe na świeżym powietrzu - każdy w naszym rejonie ma własne podwórko, które jest terenem prywatnym, warto to wykorzystać bawiąc się np. "w Berka", "Podchody" czy grając w piłkę.

3. Zabawa w "ciepło - zimno"- jedna osoba chowa niewielki przedmiot, a zadaniem drugiej jest odnalezienie go. Osoba, która chowa przedmiot daje podpowiedzi, informując, czy jest się blisko (mówi "ciepło"), czy daleko (mówi  "zimno") od poszukiwanego przedmiotu. Zabawa rozwija: spostrzegawczość, wytrwałość, koncentrację uwagi.

4. Zabawa w skojarzenia - zabawę rozpoczyna wypowiedzenie dowolnego, wymyślonego  przez nas słowa. Następnie szuka się do niego na zmianę skojarzeń. Np. DOM - RODZINA- RODZICE- DZIECI- SZCZĘŚCIE- RADOŚĆ itp.  Zabawa pobudza wyobraźnię i wzbogaca słownictwo.

5. Głuch telefon - i m więcej osób tym więcej radości.

6. Zagadki - osoba dorosła odczytuje lub wymyśla swoje zagadki a dzieci odgadują.  Np. PRZEDMIOT, O KTÓRYM MYŚLĘ JEST ZROBIONY Z DREWNA. STOI NA PODWÓRKU. ..... JEST DUŻY,   MOŻE SIĘ NA NIM ZMIEŚCIC KILKA OSÓB.....?   HUŚDAWKA ?  Gdy dziecko zrozumie na czym polega zadawanie zagadek, może też zadawać swoje zagadki rodzicowi, lub starszemu rodzeństwu Zabawa ta kształtuje umiejętność wypowiadania się, bogaci słownictwo, rozwija wyobraźnię i pamięć.

7. Obserwacje przyrodnicze - poszukujemy odpowiedzi na stawiane pytania np. Czy latają już pszczoły, trzmiele, motyle? Czy już zakwitły jakieś kwiaty? Jakie drzewa maja już pąki, liście, kwiaty? Jakie ptaki przyleciały i czy już śpiewają? Gdzie robią swoje gniazda? itp. To świetna okazja do wzbogacenie wiedzy dziecka i budzenie ciekawości poznawczej.

                Zaproponowane  zabawy można  z powodzeniem przeprowadzić na dworze. Będąc na spacerze  czy wykonując prace w obejściu w towarzystwie swego dziecka. Bycie ze sobą w trakcie pracy czy w sytuacji zabawowych buduje lepsze relacje rodzinne. Jednocześnie umożliwia "dotlenienie się" mózgu oraz uwrażliwia na piękno budzącej  się do życia wiosennej przyrodą.

 

Iwona Stasiulewicz pedagog i logopeda

 

Zegar

Kalendarium

Rok wcześniej Miesiąc wcześniej
Kwiecień 2024
Miesiąc później Rok później
Pon Wt Śr Czw Pt Sb Nie
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5

Imieniny

Koniec roku

Do końca roku szkolnego pozostało:

 

 

Laboratoria Przyszłości