Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

Jak zachęcić dziecko do nauki

Utworzono dnia 19.03.2020

1. Zadbajmy o to, by  dziecko uczyło się systematycznie. Skumulowanie  nauki  z wielu przedmiotów może okazać się ponad siły i możliwości dziecka. Wprowadź  więc dyscyplinę w edukacji– ustal z dziećmi czas, w którym codziennie będą się uczyły i odrabiały lekcje.
2. Traktuj ten czas  jako rzecz świętą. Nie przerywaj, nie wołaj do telefonu, wyłącz wszelkie źródła dźwięku np. TV.

3. Gdy dziecko korzysta przy nauce z komputera lub tabletu zapewnij mu słuchawki. Inaczej różne dźwięki z otoczenia ( nasze rozmowy czy hałas) będą go rozpraszać i przeszkadzać w nauce.
4.Jeżeli masz więcej niż jedno dziecko - zarządź, że wszystkie dzieci uczą się w tym samym czasie. Niech żadne z nich wtedy nie ogląda telewizji i nie gra na komputerze. To podstawowy błąd rodziców pozwolić, by jedno z dzieci się bawiło, gdy inne się uczą!

 5. Pokaż, jak bardzo cenisz samodzielność dziecka i rozwijanie pasji. Samodzielnie napisane opowiadanie, czy zrobione zadanie  przyniosą dziecku więcej korzyści i satysfakcji niż Twoja nadmierna pomoc i wykonywanie zadań za dziecko (wyręczanie go).

6. W wolnych chwilach  rozmawiaj z dzieckiem, starając się rozszerzać wiedzę dziecka i sprawdzaj stopień opanowania już przerobionego materiału. Daj mu też okazję, żeby błysnęło swoją wiedzą, koniecznie pochwal go za to.
7. Wytłumacz swemu dziecku, że  obecna nauka w formie zdalnej (prowadzona w domu, z wykorzystaniem nowoczesnych technologii, pod kierunkiem nauczycieli)  jest wyzwaniem, które może zdecydować o jego dalszej przyszłości. Nie zapomnij   pokazać mu, jak wartościowe jest robienie czegoś, czego jeszcze nigdy się nie robiło, a co wydaje się trudne. Np. piecz  razem ciasta, rozwiązuj trudne krzyżówki,  oglądaj wspólnie wirtualnie muzea i czy inne ciekawe miejsca, rozmawiaj i dyskutuj o tym.
8. Wpajaj mu pogląd, że mądrość to coś, nad czym trzeba pracować. Jeśli uważasz, że ludzie po prostu rodzą się inteligentni albo nie, nie licz na to, że twoje dziecko będzie lubiło się uczyć. Po co ma to robić, skoro i tak iloraz inteligencji się nie zmieni.
9. Oceniając ludzi  zwróć uwagę na kryterium mądrości. Np.  „Marek jest bardzo mądry, prawda? Dużo czyta.”- kładź nacisk na wytrwałość, a nie na efekty. Chwal  więc dziecko za włożony  wysiłek i pracowitość. 
10.Rozmawiając ze swoim  dzieckiem   mów też o swoich błędach, które popełniłeś w dzieciństwie i młodości a zwłaszcza  o tym, jak bardzo pomogły ci się nauczyć czegoś nowego i wartościowego. Nikt nie jest przecież doskonały i każdy popełnia błędy -jest to świetna szansa do kształtowania  wartościowych cech osobowości  u twojego dziecka np. wytrwałości, pracowitości, odpowiedzialności.
11. Nie chwal dziecka za byle co, bo zrozumie, że masz niskie oczekiwania i nie cenisz wysiłku. W Europie mamy prawdziwą obsesję na punkcie poczucia wartości i chwalimy dzieci bez opamiętania za wszystko. Gdy coś im przychodzi łatwo albo zrobiły byle jak i zostaną pochwalone – dzieci zniechęcają się do nauki.
12. Podkreślaj wysiłek i starania, zamiast braków i trudności. Jeśli dziecko ma ogromne problemy z jakimś przedmiotem, zachęć je, by na lodówce pojawiła się kartka: „Co już umiem?”. Codziennie przed snem zapiszcie na niej to, czego dziś dziecko się nauczyło - nawet jeśli  będą to tylko dwie daty czy  cztery słówka. Pokaż w ten sposób dziecka, jak szybko kartka się zapełniała, o ile stał się mądrzejszy przez kilka dni.

 

 

Zegar

Kalendarium

Rok wcześniej Miesiąc wcześniej
Kwiecień 2024
Miesiąc później Rok później
Pon Wt Śr Czw Pt Sb Nie
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5

Imieniny

Koniec roku

Do końca roku szkolnego pozostało:

 

 

Laboratoria Przyszłości