Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

Koronawirus - kilka wskazówek skierowanych do dzieci i młodzieży

Utworzono dnia 08.04.2020

Co można zrobić, żeby sobie pomóc w tej sytuacji? Oto kilka wskazówek.

1. Zaplanuj swoje działania i skup się na tym, na co masz wpływ

Kwarantanna to dobry czas na poprawę relacji w rodzinie i zastanowienie się nad ty, co w życiu uważamy za najważniejsze. Utrata dotychczasowych codziennych rytuałów (spotykanie przyjaciół, wyjście z domu, zajęcia lekcyjne), mogą wywołać pewien niepokój. Ustalmy więc nowy plan dnia - kiedy trzymamy się ustaleń, łatwiej podejmujemy decyzję, bo nie musimy się denerwować i zużywać energię na mniej ważne sprawy.

2. Zadbaj o dobre samopoczucie swoje i swoich bliskich - miłą atmosferę w domu.

 Nie działajmy wbrew sobie, tylko porozmawiajmy z bliskimi, co dla nas będzie najlepsze. Wspólne ustalenia wprowadzajmy w plan naszego dnia (stałe godziny snu, zdrowe śniadanie i posiłki o stałych porach, czas lekcji zdalnych dla dzieci, odpoczynek po "siedzeniu przy ekranie", zabawa, czas wykonywania prac domowych, wyjście na świeże powietrze  itp. - daje to większe poczucie bezpieczeństwa i stabilności życiowej.

3.  Staraj się rozwijać angażując się w edukację i  podchodź do tego kreatywnie.

 Ucz się nowych umiejętności i przypominaj zapomniane, które możesz wykorzystać w przyszłości w życiu dla wspólnego dobra. Spędzaj więc mniej czasu w Internecie, a jak najwięcej w życiu realnym. Zawiązuj bliższe relacje z bliskimi Ci ludźmi w rodzinie, rozwijaj hobby np. rysuj, maluj, rób kolaże i kartki świąteczne, wykonuj ręczne robótki, gotuj, sadź rośliny itp. Możesz także czerpać inspiracje od Włochów, którzy w czasie kwarantanny grają i śpiewają podnosząc siebie i innych na duchu.

4. Zadbaj o swój stan emocjonalny.

Odpowiedz sobie na pytanie, czy czujesz się przestraszony? Smutny? Rozczarowany? Samotny? Przerażony? Bezradny? Ważne jest, żeby wiedzieć, co się czuje, bo dzięki temu możemy poczuć się lepiej. Kiedy negatywne emocje zostają nazwanie i uwolnione, pojawia się spokój. Jeżeli czujesz się samotnie, zadzwoń do kogoś lub napisz i powiedz mu o tym. Poproś o rozmowę on-line wychowawcę, pedagoga, przyjaciela.

5. Wycisz negatywne myślenie.

Zalew negatywnych informacji maże doprowadzić do lęku i nadmiernego stresu, co ma zły wpływ na układ odpornościowy. Odetnij się więc od natłoku informacji o epidemii ( wyłącz TV, wyjdź ze stron internetowych) i skoncentruj się na jednej konkretnej czynności, przyjemnej dla Ciebie (hobby).

6. Pomyśl o potrzebach inny ludzi.

Każdy z nas może coś  zrobić dla innych np. zadzwonić, by sprawdzić, jak się mają i czy czegoś nie potrzebują. Oferowanie wsparcia innym daje większe poczucie kontaktu i solidarności, nadaje  poczucie głębszego sens naszemu życiu.

 

Zegar

Kalendarium

Rok wcześniej Miesiąc wcześniej
Kwiecień 2024
Miesiąc później Rok później
Pon Wt Śr Czw Pt Sb Nie
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5

Imieniny

Koniec roku

Do końca roku szkolnego pozostało:

 

 

Laboratoria Przyszłości