W roku szkolnym 2021/2022 egzamin ósmoklasisty obejmuje wiadomości i umiejętności określone ‎w podstawie  w odniesieniu do wybranych przedmiotów ‎nauczanych w klasach I–VIII. Egzamin jest egzaminem obowiązkowym, co oznacza, że każdy uczeń musi do niego przystąpić, aby ukończyć szkołę.

TERMIN GŁÓWNY:

1. Język polski                    – 24 maja 2022 r. (wtorek) – godz. 9.00
  2. Matematyka                    – 25 maja 2022 r. (środa) - godz. 9.00
  3. Język obcy nowożytny   – 26 maja 2022 r. (czwartek) – godz. 9.00

Wykorzystaj jeszcze czas, który pozostał do egzaminu,
by skorzystać z zamieszczonych na stronie Centralnej Komisji Egzaminacyjnej
informatorów o egzaminie ósmoklasisty od roku szkolnego 2021/2022,
przykładowych arkuszy egzaminacyjnych.

Z pewnością materiały te pomogą Ci utrwalić i powtórzyć ważne zagadnieniaomawiane na lekcjach podczas Twojej nauki w szkole podstawowej.

Egzamin ósmoklasisty jest przeprowadzany przez trzy kolejne dni:

1. pierwszego dnia – egzamin z języka polskiego, który trwa 120 minut
  2. drugiego dnia – egzamin z matematyki, który trwa 100 minut
  3. trzeciego dnia – egzamin z języka obcego nowożytnego, trwa 90 minut.

Na egzamin uczeń przynosi ze sobą wyłącznie przybory do pisania: pióro lub długopis ‎z czarnym tuszem/atramentem (nie wolno korzystać z długopisów zmywalnych), a w przypadku egzaminu matematyki również linijkę. ‎

Na egzaminie nie można korzystać z kalkulatora oraz słowników. Nie wolno także przynosić ‎i używać żadnych urządzeń telekomunikacyjnych.‎

W arkuszu egzaminacyjnym ‎z każdego przedmiotu znajdą się zarówno zadania ‎zamknięte (tj. takie, w których uczeń wybiera jedną odpowiedź z kilku podanych), jak i zadania otwarte (tj. takie, w których uczeń samodzielnie formułuje odpowiedź). ‎

Termin ogłaszania wyników egzaminu 31 lipca 2022 r. W dniu zakończenia roku szkolnego każdy uczeń otrzyma zaświadczenie o szczegółowych ‎wynikach egzaminu ósmoklasisty. Na zaświadczeniu podany będzie wynik procentowy oraz wynik na skali ‎centylowej dla egzaminu z każdego przedmiotu.

Rodzice ucznia nie później niż do 30 września roku szkolnego, ‎w którym jest przeprowadzany egzamin, składają dyrektorowi szkoły pisemną deklarację ‎o przystąpieniu do egzaminu z jednego z języków obcych nowożytnych, ‎którego uczeń uczył się w szkole jako przedmiotu obowiązkowego.

Uczeń, który jest laureatem lub finalistą olimpiady przedmiotowej lub laureatem konkursu ‎przedmiotowego o zasięgu wojewódzkim i ponadwojewódzkim, organizowanych ‎z zakresu jednego z przedmiotów objętych egzaminem ósmoklasisty jest zwolniony ‎z egzaminu z danego przedmiotu. Zwolnienie jest równoznaczne z uzyskaniem ‎z przedmiotu najwyższego wyniku.‎

Uczniowie ze specyficznymi trudnościami w uczeniu się, w tym: dysleksją, dysgrafią, dysortografią, dyskalkulią (na podstawie opinii poradni psychologiczno-pedagogicznej, w tym poradni specjalistycznej) przystępują do ‎egzaminu w warunkach i/lub formach dostosowanych do ich potrzeb:

1. Zaznaczanie odpowiedzi do zadań zamkniętych w zeszycie zadań egzaminacyjnych, bez przenoszenia ich na kartę odpowiedzi.

2. Przedłużenie czasu pisania egzaminu:

· z języka polskiego – nie więcej niż o 60 minut

· z matematyki – nie więcej niż o 50 minut

· z języka obcego nowożytnego – nie więcej niż o 45 minut

Więcej informacji o przebiegu egzaminu ósmoklasisty, w tym przykładowe arkusze egzaminacyjne, można znaleźć na stronie www.oke.lomza.pl

ZAŁĄCZNIKI:

Komunikat o dostosowaniach