Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

MALI   PRZYRODNICY

 

Od lutego 2017r. w naszej szkole jest realizowany kolejny projekt ekologiczny dla uczniów klas  III  pod nazwą „Mali Przyrodnicy”. 
Koordynatorem projektu jest p. Marta Stasiulewicz.


Realizacja projektu ma na celu podniesienie świadomości ekologicznej dzieci oraz poziomu ich wiedzy z zakresu różnych form ochrony środowiska. Przyczyni się także do wzrostu indywidualnej odpowiedzialności za stan środowiska.

Realizacja projektu jest możliwa dzięki współfinansowaniu zadań przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki  Wodnej w Białymstoku oraz Urząd Gminy w Nowym Dworze.

Dotację przeznaczono na organizację wycieczek ekologicznych oraz zakup nowoczesnych pomocy dydaktycznych m.in. tablicy interaktywnej.

Całkowity koszt podjętych działań wyniesie 17 320 zł, w tym dotacja 
z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska 
i Gospodarki Wodnej w Białymstoku 17 120 zł oraz wkład własny z Urzędu Gminy Nowy Dwór w wysokości 200 zł.

 

Zapraszamy do śledzenia działań podejmowanych w ramach projektu i do licznego udziału w konkursach przyrodniczych organizowanych podczas realizacji projektu, o których będziemy na bieżąco informować na stronie internetowej szkoły i na facebooku.

„Formy ochrony przyrody”

7 marca odbyły się pierwsze zajęcia w ramach realizacji projektu finansowanego przez WFOŚiGW w Białymstoku. „Mali przyrodnicy” poznali dziś różne formy ochrony przyrody oglądając prezentację multimedialną na tablicy interaktywnej. Wyszukiwali także informacje o wybranych formach ochrony przyrody  spotykanych w parkach narodowych Podlasia. Praca z tablicą interaktywną umożliwiła dzieciom poglądowe doświadczenie nowej wiedzy a lekcja była o wiele atrakcyjniejsza niż z podręcznikiem czy ilustracją. Potrzebne informacje znajdowały na bieżąco w internecie. Wkrótce następne zajęcia!

Warsztaty z rodzicami
Tym razem „Mali przyrodnicy” z klasy III uczestniczyli w warsztatach wspólnie z rodzicami. Najpierw rodzice obejrzeli prezentację na tablicy interaktywnej o parkach narodowych i krajobrazowych na Podlasiu, aby zaczerpnąć inspirację do tworzenia plakatów. Następnie w grupach razem ze swoimi pociechami przystąpili do pracy. Każda grupa wylosowała sobie temat pracy i ze zgromadzonych materiałów wykonała plakat . Wystawa plakatów znajduje się na górnym korytarzu. Warsztaty zakończyły się wspólną zabawą sprawdzającą zdobytą wiedzę o ochronie przyrody na Podlasiu. Śmiechu było co nie miara, kiedy dzieci podpowiadały rodzicom w odpowiedziach  na pytania. Zapraszamy do oglądania wystawy plakatów i podziwiania efektów wspólnej pracy dzieci i rodziców! Serdeczne podziękowania rodzicom, którzy zechcieli poświęcić swój czas na zabawę z dziećmi!!!

Mali Przyrodnicy na tropie wiosny.

Mali Przyrodnicy z klasy III tym razem wybrali się na wycieczkę w poszukiwaniu pierwszych oznak wiosny. W parku znaleźliśmy stokrotki, kiełkujące siewki klonów oraz biedronkę wygrzewającą się w słońcu. Po drodze nad rzekę zaobserwowaliśmy bazie a także bujne pąki liściowe na drzewach. Z mostu patrzyliśmy, jak wartko płynie rzeka Biebrza. Niestety kaczeńców jeszcze nie było. W drodze powrotnej słuchaliśmy wesołych treli pierwszych wiosennych ptaków. W szkolnym ogródku podziwialiśmy krokusiki a nawet przyleciał jeden trzmiel. W budkach lęgowych wokół szkoły szpaki zakładają gniazda i nawołują się gwizdaniem. To była owocna wyprawa, podczas której przekonaliśmy się, że wiosna zbliża się dużymi krokami. Cieszymy się z tego.

Sadzimy bratki

Mali przyrodnicy mają swoją rabatkę kwiatową w ogródku przyszkolnym. Dzisiaj sprzątnęli suche liście i łodygi przeznaczając je na kompost. Zagrabili i spulchnili ziemię, aby zrobić miejsce dla swoich kwiatków. Każdy uczeń zasadził swojego bratka, niektórzy nadali im imiona. Nasze bratki pięknie ozdobią grządkę tulipanów. Będziemy co dzień im się przyglądać, podlewać i pielęgnować.

Tablica interaktywna dla „Małych Przyrodników”

W ramach realizacji projektu ekologicznego „Mali Przyrodnicy” wzbogacili się o nową pomoc dydaktyczną w postaci tablicy interaktywnej. Zakup został sfinansowany ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Białymstoku. Młodzi przyrodnicy wykorzystają ją do różnorodnych zajęć z edukacji przyrodniczej a zwłaszcza do poznawania różnych form ochrony przyrody na terenie Podlasia. Oczywiście taka tablica ma dużo szersze zastosowania a lekcje dzięki niej będą dużo atrakcyjniejsze.

Gry interaktywne

Po zapoznaniu się z możliwościami tablicy interaktywnej na poprzednich zajęciach, Mali Przyrodnicy mieli okazję własnoręcznie sprawdzić, jak działa to nowoczesne urządzenie. Zajęcia poświęcone były ochronie gatunkowej roślin i zwierząt. Dzieci poznawały rośliny i zwierzęta chronione w parkach narodowych dzięki multibookom oraz dzięki mapie interaktywnej. Samodzielnie układały rozsypankę wyrazową o zasadach zachowania się w parkach. Dobierały ilustracje do odpowiednich parków. Wzięły udział w interaktywnym quizie przyrodniczym. Zajęcia minęły zbyt szybko, a chętnych do nauki przez zabawę nie brakowało. Wiedza sama wchodziła do głowy.

Wycieczka do Biebrzańskiego Parku Narodowego

„Mali Przyrodnicy” byli dziś gośćmi Biebrzańskiego Parku Narodowego. Uczestniczyli w zajęciach edukacyjnych zapoznających z różnorodnym światem żyjątek wodnych, ptactwa wodnego i biebrzańskich ssaków. Podczas zajęć terenowych uczniowie wyławiali z Biebrzy  i obserwowali przez lupy chruściki i ich domki , topielice, larwy ważki, chrząszcze wodne, kiełże a także raka amerykańskiego. Z wieży widokowej  przez lornetki i lunetę podglądali kaczki krzyżówki, perkozy, łabędzie, kormorany oraz drapieżne myszołowy i błotniaka stawowego. Udało się zobaczyć bobrze żeremia. W drodze powrotnej swym śpiewem zaskoczył nas trznadel o pięknym seledynowym brzuszku. Po przyrodniczych obserwacjach odpoczywaliśmy przy ognisku piekąc kiełbaski. O przyrodniczych ciekawostkach z pasją opowiadał  pan przewodnik Bogdan Browarski, któremu serdecznie dziękujemy za poświęcony nam czas i zarażenie „małych przyrodników” pasją podglądania przyrody. Wycieczka finansowana była przez WFOŚiGW w Białymstoku w ramach projektu „Mali przyrodnicy”.

Zajęcia on-line z Biebrzańskiego Parku Narodowego

30 marca 2017 r. odbyły się pierwsze  zajęcia edukacyjne on-line z Biebrzańskiego Parku Narodowego „Zwiastuny wiosny nad Biebrzą”. Za pomocą skype’a połączyliśmy się z prowadzącą zajęcia panią Beatą Głębocką – pracownikiem BbPN. Pani Beata opowiedziała Małym Przyrodnikom ciekawostki o ptakach biebrzańskich. Zobaczyliśmy ptasie gniazda i jaja, dowiedzieliśmy się jakiego budulca używają ptaki do budowy gniazd i gdzie je ukrywają. Poznaliśmy najpopularniejsze płazy biebrzańskie, czyli żaby, i ich wiosenne zwyczaje. Pani Beata ciekawie opowiadała, miała świetny kontakt z dziećmi i wzbudziła autentyczne zainteresowanie przyrodą wśród małych odbiorców. Niewątpliwym atutem zajęć była nowatorska formuła spotkania przy pomocy skaype’a i dużego ekranu tablicy interaktywnej, dzięki czemu mogliśmy się nawzajem widzieć i porozumiewać.

Dziękujemy Dyrekcji i pracownikom Działu Edukacji BbPN za umożliwienie przeprowadzenia interesujących zajęć.

Spotkanie z leśniczym

        21 kwietnia 2017 r. naszą szkołę  odwiedził pan Czesław Stasiulewicz, leśniczy z Nadleśnictwa Czarna Białostocka. W spotkaniu z okazji Dnia Ziemi uczestniczyli uczniowie z klasy III w ramach realizowanego projektu „Mali Przyrodnicy”.
        Pan leśniczy opowiedział uczniom o terenie swego działania. Następnie z zainteresowaniem dzieci obejrzały film o dziku Ryjku i wysłuchały odpowiedzi leśniczego na pytania dotyczące pracy leśniczego i form ochrony przyrody w lesie. Złożyły obietnicę, iż zawsze będą dbać o przyrodę i nie  będą wyrzucać śmieci do lasów. Sprawdziły także, kto nadaje się do pracy leśniczego przymierzając czapkę. Przekonały się, że leśniczy to przyjaciel lasu i zwierząt tam żyjących.

        Serdecznie dziękujemy za poświęcony czas panu Czesławowi Stasiulewicz!

Zajęcia on-line z Biebrzańskiego Parku Narodowego

„Mali przyrodnicy” po raz drugi spotkali się on-line z panią Beatą Głębocką. Tym razem spotkanie dotyczyło najpopularniejszych zwierząt zamieszkujących obszar Biebrzańskeigo Parku Narodowego. Dzieci z zainteresowaniem wysłuchały wykładu o bobrze, wydrze, sowie płomykówce, puszczyku, sarnie oraz wilku.  Poznały zwyczaje tych zwierząt, ich środowiska życia, mieszkania a także ulubione pożywienie. Pani Beata pokazała okazy bobra i wydrę w naturalnych wymiarach. Nauczyła rozpoznawać tropy tych ssaków w pobliżu ich bytowania. Dzieci najbardziej zadziwiła czaszka wilka. Nie spodziewały się, że jest taki duży. Zaprezentowały również swoje prace, które przygotowały po wycieczce do Osowca. Być może ukażą się one  na łamach czasopisma BbPN „Nasza Biebrza”.

Już nie mogą się doczekać następnego spotkania!

AKTUALNOŚCI:

III zajęcia on-line z BbPN

Utworzono dnia 31.05.2017

    30 maja odbyły się kolejne i już ostatnie w tym roku szkolnym zajęcia on-line z Biebrzańskiego Parku Narodowego. Zajęcia na temat „Ciekawe życie owadów” poprowadził  tym razem pan Bogdan Browarski.

czytaj dalej na temat: III zajęcia on-line z BbPN

Wycieczka do Białowieży

Utworzono dnia 31.05.2017

29 maja 2017 Mali Przyrodnicy podsumowali swój projekt ekologiczny na wycieczce w Białowieży.

 

czytaj dalej na temat: Wycieczka do Białowieży

MIĘDZYSZKOLNY KONKURS WIEDZY „PARKI NARODOWE PODLASIA”

Utworzono dnia 15.05.2017

15 maja 2017 r. „Mali Przyrodnicy” gościli w swojej szkole uczestników Międzyszkolnego Konkursu Wiedzy o „Parkach Narodowych Podlasia”.

czytaj dalej na temat: MIĘDZYSZKOLNY KONKURS WIEDZY „PARKI NARODOWE PODLASIA”

Rozstrzygnięcie konkursów!

Utworzono dnia 10.05.2017

Rozstrzygnięcie konkursów – fotograficznego i filmowego

           9 maja 2017 roku „Mali Przyrodnicy” odebrali nagrody za udział w Konkursie fotograficznym „Podglądaj przyrodę” oraz w Konkursie na filmik „Ekomania filmowania”. Młodzi obserwatorzy podglądali przyrodę budzącą się do życia na wiosnę i uwiecznili swoje obserwacje obiektywem aparatu bądź kamery. Nagrodzeni  „fotografowie” to:

Grand Prix: Jakub Cieszkowski, Szymon Bałdowski

I miejsce: Marta Żur, Karolina Samojlik

II miejsce: Ewa Stasiulewicz, Kinga Raszkiewicz, Julia Kalenik

III miejsce: Damian Hajkowski,  Ola Strankowska,  Izabela Stasiulewicz

oraz „filmowcy” Gabriela Hajkowska kl. VI, Izabela Stasiulewicz kl. I, Magda Bieluczyk kl.VI, Jakub Odyniec kl. VI, Oskar Szpaczko kl. VI.

czytaj dalej na temat: Rozstrzygnięcie konkursów!

Uwaga!

Utworzono dnia 09.05.2017

OGŁOSZENIE !!!

Międzyszkolny Konkurs Wiedzy

„Parki Narodowe Podlasia”

uczniów klas III – Lipsk, Kuźnica, Różanystok, Nowy Dwór

odbędzie się 15 maja 2017 roku o godz. 9.00

w budynku Szkoły Podstawowej na II piętrze.

Serdecznie zapraszamy zgłoszone drużyny!!!

czytaj dalej na temat: Uwaga!

Zaproszenie

Utworzono dnia 07.05.2017

Serdecznie zapraszam uczestników Konkursu fotograficznego „Podglądaj Przyrodę” oraz Konkursu na filmik przyrodniczy „Ekomania filmowania” na rozstrzygnięcie i rozdanie nagród dnia 9 maja 2017 r. o godz. 10.45 na II piętrze. Tam też odbędzie się wystawa pokonkursowa fotografii i projekcja zwycięskich  filmików, na którą zapraszam wszystkich uczniów i nauczycieli naszej szkoły na każdej długiej przerwie codziennie do końca tygodnia

Koordynator projektu:

Marta Stasiulewicz    

czytaj dalej na temat: Zaproszenie

GALERIE:

Zajęcia on-line z Biebrzańskiego Parku Narodowego

Zajęcia on-line z Biebrzańskiego Parku Narodowego

Spotkanie z leśniczym

Spotkanie z leśniczym

Wycieczka do Biebrzańskiego Parku Narodowego

Wycieczka do Biebrzańskiego Parku Narodowego

Gry interaktywne

Gry interaktywne

Sadzimy bratki

Sadzimy bratki

ZAŁĄCZNIKI:

								

Regulamin konkursu wiedzy "Parki Narodowe Podlasia"

Utworzono dnia 27.02.2017, 21:13

Regulamin konkursu "Ekomania filmowania"

Utworzono dnia 27.02.2017, 21:13

Regulamin Konkursu Fotograficznego

Utworzono dnia 27.02.2017, 21:13

Deklaracja rodzica "Parki Narodowe Podlasia"

Utworzono dnia 27.02.2017, 21:13

Deklaracja rodzica "Podglądamy przyrodę"

Utworzono dnia 27.02.2017, 21:13

Deklaracja rodzica "Ekomania filmowania"

Utworzono dnia 27.02.2017, 21:13

Zegar

Kalendarium

Rok wcześniej Miesiąc wcześniej
Marzec 2024
Miesiąc później Rok później
Pon Wt Śr Czw Pt Sb Nie
26 27 28 29 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

Imieniny

Koniec roku

Do końca roku szkolnego pozostało:

 

 

Laboratoria Przyszłości