„Poławiacze u źródeł Biebrzy. Obserwacja i oznaczanie fauny i flory.”

Utworzono dnia 19.06.2016

Zespół Szkół w Nowym Dworze zakończył realizację projektu grantowego „Poławiacze u źródeł Biebrzy. Obserwacja i oznaczanie fauny i flory.” Dzięki dofinansowaniu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Białymstoku udało się utworzyć pracownię przyrodniczo – ekologiczną. Posłuży ona uczniom w zgłębianiu nauk przyrodniczych. To bardzo cenny projekt, zwłaszcza w roku przedmiotów przyrodniczych. Zajęcia realizowane były od marca do czerwca. Opiekunami zajęć były  nauczycielki Zespołu Szkół pani Anna Krokos i pani Iwona Stasiulewicz. Nieoceniony wkład w przygotowaniu i realizacji zadania ma pani Karolina Obrębska.

W czasie trwania projektu wyłoniliśmy grupę dwudziestu uczniów – LIDERÓW. Uczęszczali oni na zajęcia dodatkowe w nowo utworzonej pracowni przyrodniczo - ekologicznej. Pogłębiali wiedzę o Biebrzańskim Parku Narodowym i  rzece Biebrzy. Korzystali z profesjonalnego sprzętu. W ramach zajęć odbyły się warsztaty terenowe w Nowym Dworze, Talkach, Bobrze Wielkiej. Poławiano próby planktonowe przy pomocy nowoczesnej siatki planktonowej, czerpaka. Uczniowie mogli ocenić parametry fizykochemiczne wody za pomocą odczynników i sprzętu badawczego zakupionego w ramach dofinansowania.            Po warsztatach terenowych spotykaliśmy się w pracowni przyrodniczo – ekologicznej. Dzięki zastosowaniu nowoczesnego mikroskopu z kamerą oraz tablicy interaktywnej powstały unikatowe filmy, zdjęcia naszej mikro Biebrzy. Zachęcamy do obejrzenia filmów i fotorelacji na stronie naszego projektu na Facebooku.

Na zakończenie działań liderzy podzielili się zdobytą wiedzą, umiejętnościami przed społecznością szkolną. Uczestnicy – liderzy pogłębili wiedzę o rzece najbliższej swoim sercom. Projekt zaowocował sukcesami w konkursach. Uczennica klasy drugiej gimnazjum, a zarazem lider projektu – Ilona Stasiulewicz zdobyła w czerwcu czwarte miejsce w Wojewódzkim Konkursie Wiedzy o Biebrzańskim Parku Narodowym. Ilona jest również tegoroczną laureatką Wojewódzkiego Konkursu Biologicznego. W najbliższym tygodniu czekają nas jeszcze warsztaty terenowe, prowadzone przez pracowników Biebrzańskiego Parku Narodowego, a potem zasłużone wakacje.

„Poławiacze u źródeł Biebrzy. Obserwacja i oznaczanie fauny i flory.”

Utworzono dnia 19.06.2016, 22:00